לקחת ריטלין ולהצליח לאכול למרות זאת!

לא, זו לא סתם כותרת מפוצצת שנועדה לגרום לכם, ההורים לילדים עם קשיי קשב וריכוז המקבלים טיפול תרופתי ולא אוכלים בגללו, להיכנס לפוסט ולקרוא אותו. טוב, בעצם זו כן כותרת כזו, כי חשוב לי שתקראו את מה שיש לי להגיד.

גם לי, כמוכם, יש ילד(ה) המאובחנת עם ADHD ואשר נוטלת תרופה שמטרתה לאפשר לה להתרכז בכיתה, אם אתם מתעניינים, עברנו לאחרונה מפוקאלין לוייואנס. לא משנה מה היא לוקחת, הקטנטונת שלי, שהיא אוביקטיבית קטנטונת, לא אוכלת בזמן נטילת התרופה

ולא נשארות לה מספיק שעות עירות בשביל לפצות על כך מבחינה קלורית והאמינו לי, היא זקוקה לקלוריות האלה, כי אמא שלה, להלן – אני, דפקה אותה גם ככה מבחינה גנטית. כי מטר ואסימון לא ממש עוזרים לך להיות גבוה. בקיצור, הילדה זקוקה לקלוריות, קלוריות טובות, ברור.

אבל כפי שאתם יודעים, אתם ההורים לילדים המטופלים תרופתית, רוב הילדים סובלים מאחת מתופעות הלוואי של התרופות שהיא – חוסר תיאבון. זה מדאיג אתכם ודי בצדק, יש לומר. הם לא מסוגלים לאכול, לא מקבלים לעיתים מספיק קלוריות ומעבר לכך, חלק מהריבאונד המפורסם שמתרחש כשפגה השפעתה של התרופה, מתעצם בגלל שהילדים שלנו פשוט רעבים ו/או צמאים, רק שהם לא מרגישים את זה. ואני לא יודעת איך זה אצלכם, אבל אצלי במשפחה, איך לומר בעדינות, לא כדאי לתת לנשים להיות רעבות, יש לכך השלכות מזיקות ברדיוס נרחב.

אבל אם נשים את הצחוקים בצד, יש טריקים קטנים שניתן להשתמש בהם בשביל לגרום להם לאכול. לא, זו לא תהיה כמות גדולה, אבל מי כמוכם יודע, שכל ביס נחשב וכל שלוק הוא קריטי.

חשוב להבין דבר אחד, באמת לא מתחשק להם לאכול, הם לעיתים רוצים לאכול ולא מסוגלים וכשהם רואים את הכריך הגדול, או בקבוק המים היוקרתי של 750 מ"ל, זה נראה להם כמשימה בלתי אפשרית, וכאלה כידוע, יש להם מספיק. אז כבר כתבו על זה ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" ואני רוצה לספר לכם היום שהאכילה נמצאת באוכל הקטן! אל תדאגו, זה בא עם הסבר מפורט.

 

טריקים שיגרמו להם לאכול בזמן נטילת תרופה לקשיי קשב וריכוז

 1. שלחו להם מגוון של דברים שהם אוהבים לאכול חתוך לקטן ובמנות קטנות.
 2. עדיף שהדברים יהיו בריאים, אבל אם מה שיגרום להם לאכול זה שילוב של קצת פחות בריא עם קצת יותר, מבחינתי זה בסדר, אבל זה כמובן שיקול שלכם.
 3. אם כבר שולחים כריך – שיהיה חתוך לקוביות, זה גם נראה אסתטי ומפתה וגם פחות מאיים – זה לא דורש יותר עבודה – אותו כריך מושקע שממילא הייתם מכינים, רק חתוך לקוביות / משולשים / עיגולים / חייזרים – היו יצירתיים.
 4. גם את השתיה אפשר לחלק לבקבוקים קטנים.
 5. באופן כללי קופסאות מחולקות ומפנקות, עושות את העבודה, בעיקר אם שמים בכל פעם דברים אחרים בפנים – צרפתי תמונה לדוגמא.
 6. פתק קטן מלא בתשומת לב ואהבה מעולם לא הזיק.

דוגמאות (ממליצה לשלב בין הדוגמאות השונות, זה מרנין לעין ועוד יותר לחיך):

 1. מעט בייגלה, אפשר גם מחיטה מלאה.
 2. קורנפלקס בריא ואהוב, עם או בלי חלב (יש ערכות מוכנות) ועדיף בלי סלמונלה.
 3. אצבעות גבינה – אני מכירה את אצבעות עמק או אצבעות מוצרלה של תנובה שיעלי שלי מאוד אוהבת.
 4. יוגורט, בטעמים, עם או בלי קורנלפקס או כל תוספת אחרת – מצאתי לאחרונה קרחומים קטנטנים שנכנסים לכל תיק – צלמתי לכם שתדעו על מה אני מדברת. אני רכשתי אותם בקופה בגולף אנד קו.
 5. ענבים, עגבניות שרי, זיתים ובאופן כללי ירקות ו/או פירות חתוכים ממש כמו לסלט פירות.
 6. חביתה חתוכה או מקושקשת.
 7. מיני כריכונים – לקטנטנים אפשר כמובן בצורות. בשביל זה הגאונים בתנובה יצרו לאחרונה גבינ"צ בצורות, בחיי, איך זה לא היה כשהילדים שלי היו קטנים – אפשר לחתוך את הלחם בצורה הזאת ממש, ניסיתי רק מתוך סקרנות, יוצא מהמם.
 8. לא רק כריכים! תשמעו, יש לי ילדה שממש אוהבת אוכל אמיתי, לה אפשר לשלוח פסטה, שניצל חתוך (ואם היה אפשר לשלוח איזה מישהו שיעשה לה סטייק טרי על המקום, זה היה לוקח, אפילו על ריטלין.....).
 9. בקבוקונים – משקה יוגורט, משקה יופלה, שוקו קטן – זה מוצר חלב שמכניס להם משהו לבטן והוא באמת קטנטן.
 10. אני נותנת לה שתי קופסאות אוכל, כמו בתמונות שצרפתי – אחת קשיחה לכריך, ירקות / פירות ואחת רכה שומרת קור עם קרחום קטן ליוגורט / מעדן ומשקה יופלה קטן.

מציעה לכם לנסות לפי מגוון הדברים שרלוונטיים לילדים שלכם, יש סיכוי שזה יצליח, ואם לא? לפחות ניסיתם.

ועוד משהו שלא קשור לריטלין – אם אתם כמוני, לא מקבלים אוכל בעבודה, אלא מביאים את שלכם מהבית – פנקו את עצמכם. אני מצאתי לאחרונה תיק גב שומר קור/חום שמכיל המון, כמו בתמונה אפילו קופסת פסטה גדולה, את בקבוק המים הגדול שלי ולהפסקת 10 – פריכיות או לחם וגבינה, ירקות ופירות. כי גם לכם מגיע!

שיהיה בתיאבון ובעיקר בהצלחה ובהנאה בבית הספר!

 • עם הקופסא הזאת יעלי הלכה יום לביה"ס + פתק אישי ממני (לעיניה בלבד ברשותכם)
 • זו הקופסא ה"רכה" עליה דיברתי, ה"אבטיח" זה הקרחום.
 • בדקתי כמה אפשר להכניס בצידנית הגב החדשה שלי (-: