אלרגיה למזון בילדים – הסיוט שמתחיל כבר באבחון

אלרגיה למזון, במילה אחת – סבל, בשתי מילים – סבל גדול, כשזה אצל הילדים שלנו תעלו את מה שאמרתי בחזקת מספר גבוה במיוחד, האמינו לי זה יוצא המון סבל. וכן, פעמים רבות אלרגיה למזון יכולה להרוג, זה לא סוד.

אם אתם הורים לילד שסובל מאלרגיה למזון, בכל רמה שלה, אתם ודאי יודעים באיזה סבל מדובר וכמה אתם נמצאים בדאגה תמידית לוודא שכל סביבתו יודעת וערוכה לכך, כל יציאה מהבית, כל שהות שלא בסביתכם המיידית, כל אכילה בחוץ מלווה בהתקף חרדה קל עד בינוני, תודה רבה. אין מקום לטעויות כשמדובר באלרגיה למזון, מה שאומר שהחרדה שלנו ההורים, היא תמידית, בטח ובטח בגילאים בהם הילד לא יודע לומר שהוא אלרגי למזון כזה או אחר. זה מצב בו אותו מזון אלרגני מהווה אויב אכזר עבור ילדכם.

לפעמים לא מאבחנים את זה מיד, הרופאים לא תמיד יודעים לזהות שמדובר באלרגיה, לא כל אלרגיה למזון הורגת, לפעמים היא פשוט מעבירה את ילדיכם סבל בכל מגע עם אותו מזון. ואנחנו מתחילים להתרוצץ התרוצצות סיזיפית, מפסידים ימי עבודה, מטרטרים את הילד מרופא המשפחה לבדיקות דם, לאלרגולוג או אנדוקרינולוג, לעוד בדיקות ואז לגסטרו ועוד בדיקות וכל פעם לחכות לתוצאות, שלא לדבר על זמן ההמתנה לכל תור. הילד סובל, אתם מפסידים עוד ועוד ימי עבודה וחוסר הודאות והתסכול בשלב הזה מרקיע לשחקים.

ואתם הורים בודקים ודואגים ומודעים, הבנתם שיש חשיבות עצומה לבדיקה ואבחון ועדין אתם מתרוצצים ממרפאה למרפאה. אבל מסתבר שזה לא צריך להיות ככה, לא בימינו! אפשר לעשות את הכל תחת קורת גג אחת במרכז מומחים אשר משלב אלרגולוגים וגסטרולוגים, אשר עורכים את הבדיקות בתיאום מלא ביניהם, מתייעצים ומשקללים יחדיו את הבדיקות הנדרשות והתוצאות המתקבלות והרי זה פלא, יש אבחון מקיף ומדויק. והכי חשוב – אפשר לטפל ובגילאים הצעירים לעיתים אפילו לרפא את האלרגיה, להעלים אותה ובכך להעלים את הדאגה שלכם ההורים, שהילד יאכל את אותו מזון שמהווה אויב עבורו.

אז איפה אפשר לאבחן?

זה מתבצע במרפאת האלרגיה למזון בילדים במרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה בירושלים. כמה התרוצצתי כשהבן שלי היה בן פחות משנתיים, כמה תסכול, כמה סבל למיכאל שלי. ממש התרגשתי כשנודע לי שקיים מרכז כזה שמאבחן ומטפל והכל במקום אחד בלי לתור את הארץ תוך כדי, חבל שזה לא היה קיים לפני אחת עשרה שנים, אבל העיקר שזה קיים היום.

לא, הבן שלי לא סובל מאלרגיה למזון, הוא פשוט אכלן בררני. זוכרים שכתבתי על אכילה בררנית? לפני שקובעים שהילד סובל מאכילה בררנית, חובה לפסול בעיה רפואית אמיתית כמו רגישות ובעיקר אלרגיה למזון. אין ספק שהזמן משחק תפקיד ניכר בנושא זה. בהנחה שהאלרגיה של ילדכם אינה מסכנת חיים, היא ללא ספק מעבירה אותו סבל רב ואין שום סיבה בעולם בו אנו חיים, שהסבל יהיה ממושך, רק בגלל בירוקרטיה והתנהלות לא יעילה. אני יודעת שלו האופציה הזו של המרפאה בהדסה היתה קיימת כשהייתי זקוקה לה, שבועות ארוכים של תסכול וחוסר ודאות היו נחסכים מאיתנו.

אם יש לכם חשד ולו הקל שבקלים שהילד שלכם סובל מאלרגיה למזון, אין בכלל מקום להיסוס. מסתבר שלא כל אלרגיה תתבטא בתופעות קשות של קוצר נשימה וסכנת חיים, גם בתגובות לאלרגיה למזון יש ספקטרום רחב שתלוי לא רק במידת החשיפה למזון, אלא במידת האלרגיה. שלשולים, הקאות, אדמומיות, גירודים, עור מגורה – לאלרגיה יש ביטויים רבים ומגוונים. הגישה שלי היא – אם יש ספק – אין ספק! לא מחכים, גשו מיד לאבחון במקום יעודי לכך ואם אובחנתם, טפלו במקום שיודע מה הוא עושה, שמחזיק את המומחים הרלוונטיים מהתחומים השונים אשר עובדים בשיתוף פעולה ועם מינימום עיכובים ובירוקרטיה מיותרת, גשו להדסה, נראה לי שהם יודעים מה הם עושים. וכן, יש אלרגיות למזון שניתן לרפא, אין ספק ששווה לנסות.

אז יאללה, אבחנו, טפלו ולכו לאכול בכיף!